ISODECK, Fatura Onay Süreçleri için bulut üzerinde etkin ve entegre çözümler sunuyor. İşletmelerin kendi dinamikleri doğrultusunda hızla özelleştirilebilen ISODECK fatura onay iş akışları yüksek fiyat / performans oranları ile verimliliğinin anahtarı.

Örnek Fatura Onay Akış Süreç örneği

örnek fatura onay süreci

Yoğun Satın Alma Yapan Firmalar İçin Ideal!

Fatura onay süreçleriniz mi var? Yoğun satın alma işlemleri gerçekleştiren firmalar için bu süreçler karmaşıklaşabilir. Ancak doğru araçlarla, bu süreci kolaylaştırmak, hızlandırmak ve daha şeffaf hale getirmek mümkündür.

Mobil Cihazlardan Süreç Takibi ve Onaylama

ISODECK Mobil uygulaması ile fatura onay süreçlerinizi takip edebilir ve onay taleplerini yanıtlayabilirsiniz.

ERP Sistemleri ile Bütünleşik Süreçler

Fatura onay süreçlerinizi mevcut ERP sistemlerinizle entegre ederek, işlemlerinizde kesintisiz ve otomatik bir akış sağlayabilirsiniz. Bu entegrasyon sayesinde, faturalama ve onay süreçleri daha hızlı, verimli ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilir.

Kurulum Gerektirmeden Bulut Üzerinde!

Yüksek maliyetli sunucu kurulumlarına ya da karmaşık yazılım kurulum süreçlerine ihtiyacınız yok! Fatura onay süreçlerinizi bulut üzerinde, tamamen online bir platformda yönetin. Güvenli, esnek ve her yerden erişilebilir bir çözüm arıyorsanız, bulut tabanlı fatura onay sürecimiz tam size göre.


Neden Bizim Fatura Onay Sürecimizi Tercih Etmelisiniz?

  • Yoğun satın alma yapan firmalar için optimize edilmiş arayüz ve fonksiyonlar ile süreçlerinizi basit ve etkin bir şekilde yönetin.
  • ERP sistemleri ile tam entegrasyon sayesinde işlemlerinizi otomatikleştirin ve veri tutarlılığınızı koruyun.
  • Bulut tabanlı çözümümüz ile her yerden erişim imkanı yakalayın. Ayrıca, kurulum gerektirmeden hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fatura onay süreçlerinizi hızlı bir şekilde hayata geçirmek için bizimle iletişime geçin. Modern, entegre ve bulut tabanlı çözümümüzle, işlemlerinizi daha etkin bir şekilde yönetin.


Satın alma işlem hacmi yüksek olan işletmelerde, mal ve hizmet teslimatları ve ödeme talepleri de yüksektir. Gelen faturaları yönetmek ve ödeme taleplerini karşılamak için her işletme kendisine has bir iş modeline sahiptir.

Çoğu zaman bu iş modeli işletmenin kullandığı ERP sisteminin yeteneklerine veya eksikliklerine göre şekillenir.  Hedeflenen amaca ulaşmak için firmalar yerine göre Mail, Excel veya diğer ERP dışı araçlara baş vurabilirler.

ERP sisteminizin karşılamadığı tüm iş süreçleri için ISODECK i konumlandırabilirsiniz.

Özel Fatura Onay Süreçleri

Eğer her işletme standart bir satın alma ve fatura onay sürecine sahip olsaydı ERP yazılımları bunları sistemlerine dahil ederlerdi.

Oysa biliyoruz ki her işletmenin kendi dinamikleri var ve iş akışları son derece farklı olabiliyor. Üstelik bu akışlar kısa süreler içinde bile değişim geçirebiliyorlar.

Tüm bu nedenlerden dolayı ISODECK sizin için en ideal çözüm olabilir.

  • Yatırım maliyeti gerektirmez
  • Sunucu ve Kurulum gerektirmez
  • Siz ihtiyaçlarınızı bize iletirsiniz ve birkaç gün içinde sisteminizi kullanmaya başlarsınız.
  • Süreç akışlarındaki değişiklik talepleri kısa süreler içinde karşılanır

Mevcut ERP sistemi ile entegrasyon

ISODECK, mevcut ERP firmanızın sağlayacağı servisler ile entegre olabilir ve anlık bilgi paylaşımı yaparak bütünleşik bir çalışma ortamı sunabilir.

Bunu paylaşın: