Satın alma işlem hacmi yüksek olan işletmelerde, satın alma taleplerinin etkin bir şekilde yönetilmesi son derece önemli bir ihtiyaçtır. Taleplerin gerekliliklerinin tespiti ve en doğru tedarikçi tarafından karşılanması ancak bu işin için özel tasarlanmış süreç akışları ile mümkündür.

Günümüzde yöneticiler bu tür ihtiyaçlar için mevcut ERP sistemlerinin dışında daha elverişli çözümlerin arayışı içindedirler. Çünkü işletmenin kullandığı ERP sisteminin eksiklikleri nedeni ile Mail, Excel veya diğer ERP dışı araçlar arzu edilen verimliliği sağlamaktan uzaktır.

ERP sisteminizin karşılamadığı tüm iş süreçleri için ISODECK i konumlandırabilirsiniz.

Satın Alma Onay Süreci

Eğer her işletme standart bir satın alma ve fatura onay sürecine sahip olsaydı ERP yazılımları bunları sistemlerine dahil ederlerdi.

Oysa biliyoruz ki her işletmenin kendi dinamikleri var ve iş akışları son derece farklı olabiliyor. Üstelik bu akışlar kısa süreler içinde bile değişim geçirebiliyorlar.

Tüm bu nedenlerden dolayı ISODECK sizin için en ideal çözüm olabilir.

  • Yatırım maliyeti gerektirmez
  • Sunucu ve Kurulum gerektirmez
  • Siz ihtiyaçlarınızı bize iletirsiniz ve birkaç gün içinde sisteminizi kullanmaya başlarsınız.
  • Süreç akışlarındaki değişiklik talepleri kısa süreler içinde karşılanır

Örnek Satın Alma Onay Süreç örneği

Satın alma onay süreç grafiği

Mevcut ERP sistemi ile entegrasyon

ISODECK, mevcut ERP firmanızın sağlayacağı servisler ile entegre olabilir ve anlık bilgi paylaşımı yaparak bütünleşik bir çalışma ortamı sunabilir.

Bunu paylaşın: