Elektronik İmza, Mobil İmza. Hangisini tercih etmeliyim?

Elektronik İmza Mobil İmza; Hangisi?

Aslında doğru soru, USB token imza mı Mobil İmza mı şeklinde olmalı.

E-imza veya Elektronik imza (Bazen dijital imza da denir) özünde sizin gerçek kişiliğinize tahsis edilen bir elektronik sertifika sayesinde bir elektronik imzalama yapılmasıdır.

Mobil İmza da bir elektronik imzadır. Tek fark, imzalama sırasında kullanılacak olan sertifikanın bir USB token ında değil de mobil cihazınızın SIM kartına yüklü olmasında dır.

Günlük pratik kullanımda Elektronik İmza denilince USB token kullanılarak, Mobil İmza denilince ise Mobil cihazınız kullanılarak imzalama yapılması kast edilmektedir.

Bu temel açıklama yapıldıktan sonra hangisi daha iyi? hangisini kullanmalıyım sorununa cevap vermeye çalışalım.

USB Token ile Elektronik İmzalama

USB Token ile elektronik imzalama için içinde size ait bir nitelikli elektronik sertifika olan bir USB token cihazı edinmeli ve bunu sürekli yanınızda taşımalısınız.

Bir ESHS (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı) firmadan edinilmiş olan bu cihazlar bir USB bellek kadar küçüktür ve kolaylıkla cüzdanınızda bile taşınabilir. Ama yine de her zaman; yanına almayı unutma veya kendinize ait olmayan bir bilgisayarda bu cihazı kullanma güçlükleri söz konusudur.

Buna karşın, USB token ile imzalama yaparken imzalamakta olduğunuz belgeyi tam olarak görme ve inceleme imkanına sahip olursunuz. Bir diğer avantaj ise birden çok imzalama yapılması söz konusu ise USB token ile imzalama kesinlikle daha uygun bir çözümdür.

ISODECK Hızlı Toplu İmzalama Sağlar

Elektronik Sözleşmeler ve Elektronik İmza

Mobil İmza İle İmzalama

Mobil İmzalamada işleyiş oldukça farklıdır. Bir USB token a ihtiyaç yoktur. Çoğu kez imzalama yaparken belgenin kendisini görme imkanı yoktur.

Sadece belge özet kodu size iletilir ve siz o kodun imzalayacağınız belgeye ait olduğuna ikna olursanız mobil cihazınızda şifrenizi girerek imzalama işlemini yapabilirsiniz.

Eğer yanınızda ilave olarak bir bilgisayar taşıyor iseniz bu defa imzalayacağınız belgeyi görme ve inceleme imkanına sahip olursunuz. Hatta bu durumda imzalama sürecini siz kendiniz bilgisayarınızdan başlatır ve mobil cihazınız ile imzalamayı gerçekleştirirsiniz.

Eğer imzalanacak belge sayısı çok değil ve imzalayacağınız belgeyi görmek ve incelemek sizin için önemli değil ise sağladığı mobilite ve kurulum gerektirmemesi nedeni ile Mobil İmzayı tercih edilebilirsiniz.

USB Token taşımadan Uzaktan İmzalamak

ISODECK, evinizdeki veya işinizdeki bilgisayara takılı bir şekilde bıraktığınız USB token cihazınızı uzaktan kullanabilir ve size mobil imza esnekliğini sağlayabilir.

ISODECK ile ilave kurulum yapmadan belgelerinizi herhangi bir akıllı cihaz ile görüntüleyip tekli veya toplu olarak imzalayabilirsiniz. Bu özellik sadece ISODECK te mevcuttur.

ISODECK EBYS Konforu

Eğer bir Elektronik veya Mobil imza sahibi iseniz ve bir de KEP hesabınız varsa, tek eksiğiniz ISODECK Bulut EBYS.

ISODECK EBYS Özellikleri

Bunu paylaşın: